Sameslöjd silver
2017-11-30
504796
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TORE DAVIDSSON, brännvinsskål, silver, samearbete, Vilhelmina 1965, Johan Erik Petterson (1889-1922/23) brännsvinsked i silver Gällivare 1898, total vikt ca 294 g
sked med lagning, skål med bucklor och graverat nummer undertill