Skönlitteratur i vackra band, c:a 250 vol.

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKÖNLITTERATUR I VACKRA BAND (C:A 250). Parti svensk skönlitteratur och utländsk i svensk översättning, övervägande 1900-tal. Flera samlade verk, bl. a. Strindberg, Rydberg, Fröding. Enstaka i förlagsband (exempelvis August Strindbergs samlade verk 1-55), men till största delen privatbundna, många av Nils Linde. Enstaka klotband annars -skinn- eller halvfranska.

Några smärre skador och defekter, ej kollationerade. C:a 250 volymer.

Se text!

504542

2017-11-30