Ampel Karl Johan
2017-11-30
503744
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
AMPEL, 1800-talets första hälft, Karl Johan, för 4 ljus, bemålad plåt, delvis förgylld, ljusarmarna i form av svanar, höjd ca 62, diameter 46 cm
Senare bronserad och bemålad, ljusarm saknas