Hänge ametister
2017-11-25
502948
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
HÄNGE, förgyllt, möjligen silver, i form av ett kors, 6 fasettslipade ametister, omkring 1900, höjd inkl. ögla 7 cm, KEDJA, 18 k guld, ankarlänk, längd 48 cm, vikt ca 11,5 g, tidstypiskt etui medföljer dock ej tillhörande
Etui med skador, ametister med enstaka repor