Ljuskrona rokokostil
2017-11-20
501992
| Klubbat belopp | 5 800 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, rokokostil, stomme i mässing, för 6 ljus, behängd med olikslipade prsimor, invändigt elektrifierad, höjd ca 60, diameter 46 cm, delvis äldre prismor
PROVENIENS: Russell Bodés samling
Prismor saknas, nagg, lösa prismor medföljer