Pressbilder mm Sport och affischkonst

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 000 SEK

IDROTTSBILDER, mm, ca 47 st., 1900-tal, pressbilder, vykort, fotografier, teckning (Erik Hermansson 1903-76) mm, signerad brefkort Gillis Grafström (New York),

HISTORIK: Gillis Grafström, född 7 juni 1893 i Stockholm, död 14 april 1938 i Potsdam, var en svensk konståkare och tog tre olympiska guldmedaljer:
Antwerpen 1920, Chamonix 1924, Sankt Moritz 1928, Silver Lake Placid 1932

501335

2017-11-21