Fotografi av Gustav V Sport och affischkonst

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TENNISKUNGEN, FOTOGRAFI Gustav V som tennisspelare, signerad och daterad 1938, 10,5x8,5 cm

PROVENIENS: Gustav V tilldelade fotografiet till sin motspelare Bror Elliot vilka regelbundet spelade mot varandra.

"Var tiden omkring sekelskiftet en av Sveriges mest kända
idrottsmän" (Källa:Runeberg)

500296

2017-11-21