Skål soppslev ströskedar silver
2017-11-12
499460
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 200 SEK |
SKÅL, SOPPSLEV, STRÖSKEDAR, 2 st., skål stämplad C. G. Hallberg Stockholm 1892, godronnerad, två handtag, invändigt förgylld, diameter 12 cm, vikt 170 g, soppslev av S. P Dahlgren, Uppsala 1849, svarvat träskaft, längd 43 cm, en strösked av J. N. Palm, Visby 1847, engelsk snäckmodell, längd 19 cm, vikt 39 g, en srösked av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1846, modell Olga, förgylld, längd 21 cm, vikt ca 67 g
Soppslevens träskaft med skadad avslutning den första ströskeden med liten bristning vid fästet