Vas 1700-talets slut

Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut
Vas 1700-talets slut

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

VAS, 1700-talets slut, sannolikt Ryssland, i form av amfora, vitt flussglas, delvis brännförgyllda bronsmonteringar, genombrutet midjeband med bladslinga, örnhuvuden med kedjor och tofsar, tripodfot med fågelklor, fotplatta i carraramarmor, höjd 36,5 cm

Slitage, ställvisa lagningar och retuscher, benen med igensatta hål, sockeln med lagningar, skålen möjligen ursprungligen ej tillhörande

497958

2017-11-03