Sidenbroderi 1800-talets första hälft
2017-10-28
496366
| Klubbat belopp | 750 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
SIDENBRODERI, 1800-talets första hälft, Vue des environs de bernai en Normandie, signerad par CCJ, baksidan med samtida påskrift Souvernir [...] samt initialer F.V.L. Fredrika Vilhelmina Lybecker (1801-1879), 17,5 x 23 cm
PROVENIENS: Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
Fläckar, ramskador