Tallrikar Kina 1700-tal
2017-10-21
494340
| Klubbat belopp | 750 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, dekor av nejlika samt blomsterkvistar och insekter i underglasyrblått, diameter ca 24,5 cm
Historik: förlagan till IKEA:s 1700-talsserie "Nejlika"
Nagg, en tallrik med spricka