Takfotogenlampa jugend
2017-10-09
490919
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TAKFOTOGENLAMPA, omkring 1900, jugend, stomme i mässing, för 6 ljus, kupa i glas, höj- och sänkbar
PROVENIENS: Jean Jahnsson, van der Noothska Palatset Stockholm
Senare elektrifiering, kupan med smärre nagg