Tekanna Kina 1700-tal Imari
2017-10-09
490917
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TEKANNA, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), klotformad, imari, anhua, dekor av pagod, väktare samt kartusch med blommor i underglasyrblått, järnoxid, guld, höjd ca 12 cm, längd ca 19 cm
Proveniens: etikettmärkt Antik West, Göteborg
Lock saknas, nagg