Stigbygel i silver
2017-10-10
490344
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
STIGBYGEL, silver, Peru, 1800-tal, längd 23 cm, vikt ca 540 g
Historik: Dom adliga damerna i Peru red sin häst från sidan och använde därför endast en stigbygel - "side-sadel"
Åldersrelaterat slitage