Luta Matthias Petter Kraft

Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft
Luta Matthias Petter Kraft

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LUTA, stockholmsarbete av Matthias Petter Kraft, (instrumentmakare ca 1780, hovinstrumentmakare 1803), signerad med etikett Kraft, Kungl Hof Makare, anno 1796, numrerad 585, längd 96 cm

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Renoverad och kompletterad

488846

2017-10-01