Glasservis
2017-09-27
486361
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
GLASSERVIS, 25 dlr., 1900-talets början, fasettslipad cuppa, fot med knapp, bestående av: 3 ölglas, 7 champagnestrutar, 3 punschkoppar, mindre selterglas, 11 starkvinsglas av varierande storlek, höjd ca 6-17 cm
Modellen snarlik "Karlberg" av Elis Bergh för Kosta
Nagg förekommer