Ushebti
2017-09-20
486250
| Klubbat belopp | 1 900 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
USHEBTI, ptolemeisk tid, grönglaserat lergods, monterad på svart träsockel, höjd exkl. sockel ca 9 cm
Proveniens: Förvärvad i Egypten i mitten av 1900-talet av en medlem ur grevliga familjen Cronstedt.
Omfattande lagningar.