Johan Fredrik Isberg Konstakademien Stockholm
2017-10-05
484887
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Gamla Konstakademien.", monogramsignerad, akvarell, ca 10,5x15,5 cm,
Läs mer
HISTORIK:
Konstakademiens hus (historiskt även Sparreska palatset, Bielkeska huset) är en byggnad eller palats beläget på Fredsgatan 12 i Stockholm. Ursprungligen uppfört 1671 och senast ombyggt 1897. Huset är sedan 1775 hem för Kungliga Akademien för de fria konsterna.
Inramad