Gunni S Jörgensen ritningar
2017-09-13
483210
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
GUNNI S JÖRGENSEN (Danmark 1900-tal): Mapp med diverse ritningar, tusch, varierande format
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim
Skador