Golvlampa 1900-talets första hälft
2017-09-13
483193
| Klubbat belopp | 3 400 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft, industridesign, delvis krom, svartlackerad fotplatta, höj- och sänkbar
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim
Senare elektricitet, omarbetad strömbrytare