Värja 1600-tal
2017-09-01
480984
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 18 000 SEK |
VÄRJA, tysk, 1600-talets första hälft, med svepfäste i järn, smedstämpel på ricasson, klinga med ås, senare lindning av mässingstråd, längd 123 cm