Skål med lock Kina 1800-tal
2017-08-31
480759
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, med hänklar, dekor av lotusslingor i underglasyrblått, lockknopp i form av fohund, höjd ca 14 cm, diameter ca 15 cm
Två tillverkningssprickor (ej genomgående), tejprester