Tekanna 1700-tal Famille rose
2017-08-31
480756
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av strödda blomsterkvistar med krysantemum samt pion i emaljfärger, järnoxid, höjd ca 14 cm
Smärre tillverkningsspricka, pipen med smärre nagg