Luta Stockholmsarbete av Lorents Mollenberg

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LUTA, stockholmsarbete av Lorents Mollenberg (1765?-1824) dåtidens främste lutinstrumentmakare i Stockholm, signerad med pappersetikett N 93 Lorents Mollenberg Stockholm 1819, längd ca 102 cm, reparerad av N. Bengtson Kiby Stockholm 1947

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Slitage

480560

2017-08-30