Skedar silver
2017-08-20
478721
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SKEDAR, 6 st., silver, 1800-tal, "Svensk rund", "Gammal fransk", av varierande modell samt mästare bland annat Jonas Jacob Lagerdahl (1800-1812), Vimmerby 1802, Anders Isleben (1806-1812), Vimmerby, stämplad i Norrköping 1797, samt Gustaf Ingelman (1813-1822), Kalmar, längd ca 19-22 cm, vikt ca 306 g
Stötskador, avslag, slitage