Ljuskrona 1900-tal
2017-08-08
477217
| Klubbat belopp | 3 400 SEK |
| Utropspris | 1 800 SEK |
LJUSKRONA, omkring 1900, gustaviansk stil, för 5 ljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, elektrifierad, höjd ca 65, diameter ca 50 cm
Bruksslitage, enstaka prismor kan saknas