Ljuskrona gustaviansk stil
2017-07-19
474617
| Klubbat belopp | 3 800 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
LJUSKRONA, tidigt 1900-tal, gustaviansk stil, förgylld stomme behängd med prismor, 6 ljusarmar för stearinljus samt centralt elektrifierad, höjd ca 90, diameter 50 cm
Bruksslitage, smärre nagg, enstaka prismor saknas, behov av översyn av prismornas upphängning