Skedar gafflar silver 17/1800-tal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
4 000 SEK
SKEDAR, GAFFLAR, 14 dlr, silver, längd 15-28 cm, bl.a ragusked, Lampa, Stockholm, 1815, helförgylld dessertsked, otydlig mästare, Stockholm, 1841, gaffel 1792, sked Lampa, Stockholm 1782, vikt 694 gram
Flertalet med gravyr samt bl.a ätten Lagerbergs vapen
473805
2017-07-24