Stolar design Jerry Hellström
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JERRY HELLSTRÖM, stolar, 4 st., 1960-tal, stomme i bok, ryggen med lötad konstruktion, sits i gult skinn, höjd 76 cm
PROVENIENS: Restaurang Aurora i Gamla Stan, Stockholm
HISTORIK: Stolarna tillverkades hos Klaessons möbelfabrik i Fjugesta i en begränsad upplaga
Nyomklädda, bruksslitage
472431
2017-07-04