Design Johan Petter Johansson Triplex armatur
2017-06-25
471057
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex", armatur med hissfunktion, tidig produktion 1920-tal, avtagbar skärm, skärm i lackerad plåt med galler, borstat stål, hiss med keramikhjul och vikt i stål, längd 145 - 305 cm
HISTORIK
Modellen formgiven 1919.
renoverad, nydragen el, slitage