Flintlåspistoler av Jacob Kuchenreuter
2017-09-24
467423
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 40 000 SEK |
FLINTLÅSPISTOLER 1 par, signerade Jacob Kuchenreuter (Steinweg 1709-1783), nålräfflade oktagonala pipor med signaturer i silver, kaliber ca 12,5 mm, ställbara snälltryck, pistolerna numrerade 1 och 2, helstockar med nätskurna kolvar och hornnäsor, järnbeslag, längd 41 cm
en hane möjligen inte ursprunglig, kolvsprickor, klaffsikte saknas