Johan Fredrik Isberg Riddarholmen
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): (4 st) betitlade "Kungshuset å Riddarholmen", "Riddarhustorget - Rådhuset 1901", "Kanslihuset vid Mynttorget 1902", "från Riddarholmen 1901" - Birger Jarls torn och Överkommissariens hus (Gamla Auktionsverket) monogramsignerade, akvarell, ca 15,5x10 resp 10-15,5 cm,
Läs mer
HISTORIK:
Kungshuset/Wrangelska palatset:
Kungligt residens efter Slottsbranden 1697. Under denna tid benämns palatset Kungshuset och det var bostad för kungahovet ända fram till det nuvarande kungapalatset, Stockholms slott stod klart 1754 (i 57 år). Regenterna under tiden i Kungshuset var Karl XII, Ulrika Eleonora, Fredrik I och Adolf Fredrik,
Överkommissariens hus:
Gamla Auktionsverket är beläget vid vattnet på den västra delen av ön mellan Birger Jarls torn och Wrangelska palatset.