Amfora snipa urna indopersiska
2017-06-04
465420
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
VAS/AMFORA, glaserat lergods, höjd 7 cm, SNIPA, lysterglaserat lergods, höjd 3 cm, längd 8 cm, URNA, grönglaserat lergods, höjd 5 cm, indopersiska
Proveniens: inköpta på Hopareboden 1968
Nagg, färgbortfall