Skål Syrien 1300/1400-tal
2017-06-01
465414
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
SKÅL, troligen Damaskus, Syrien, 1300/1400-tal, lergods i turkost och blått, i botten ett fabeldjur, höjd 6, diameter 16 cm
Proveniens: inköpt på Hopareboden 1968
Lagningar