Sabel sjöofficer
2017-09-24
465075
| Klubbat belopp | 5 200 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
SABEL, svensk, m/1915 för sjöofficer, märkt E. Svalling Eskilstuna, svart läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag, ägarmonogram BFT längd 88 cm
Proveniens: Bror Fredrik Thermaenius, eskaderchef,