Torsten renqvist träsnitt
2017-05-13
461484
| Klubbat belopp | 3 600 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
TORSTEN RENQVIST (1924-2007): "Djur", svit med 8 träsnitt, signerade o daterade 1952 och med dedikation "Till Uffe", tryckytor mellan ca 13,5 x 17,5 cm - 20 x 40 cm.
PROVENIENS: Gåva till nuvarande ägares farfar Ulf Henry Tullberg som ibland assisterade konstnären med praktiska lösningar.
Några av bladen med veck.