Ramond Acuno Mexico yarnpainting
2017-05-12
461298
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 7 000 SEK |
RAMOND ACUNO (Mexico, 1900-tal): Figuralt motiv, s k tygmålning vilken består av trådar lagda i ett mönster, 122 x 122 cm
Konstnären tillhörde en indiansk stam kallad Wixarica (eller Huichol) kända för sina "yarnpaintings" tygmålningar gjorda under påverkad av narkotika.
Proveniens: Galerias Xiecá, Mexico