Gustav II Adolfs bibel 1618

Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618
Gustav II Adolfs bibel 1618

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUSTAV II ADOLFS BIBEL 1618. Biblia. Thet är: All then helgha scrifft på swensko. Effter förre bibliens text oförandrat: Medh förspråk på the böker/ ther förr inge woro/ medh summarier för capitelen/ marginalier/ flere concordantier, samt nyttighe förklaringar och register/ etc. förmerat. Stockholm aff Oloff Oloffson, 1617-18.
Folio. 370 x 260 mm. (26), 101, (1 blank), 102-295, 297-422, (1 blank), 423-626, (1) blad. Illustrerad med talrika träsnitt. 3 delvis graverade och delvis med rött och svart tryckta titelblad i pagineringen. Med graverat porträtt, 3 graverade kartor, varav 2 i helt uppslag, och graverad plansch i helt uppslag.

Senare (tidigt 1700-tal?) skinnband med guldornerad rygg, kapitälet lagat, knäppen och beslag av gulmetall (saknar slejfarna) och röda snitt. Enstaka småfläckar, aningen lagerfläckig på ett par ställen. Någon marginalanteckning. Första titelbladet och porträttet uppfodrade. De 5 första bladen i förspråket lagade/förstärkta i marginalen, liksom blad 626 och sista (errata-/kolofonbladet). Blad 2 med smärre lagningar i marginalen. Planschen över Jerusalems tempel uppfodrad och med smärre pappers- och tryckförluster, den graverade Jerusalemkartan något fläckig. Den graverade kartan över Pauli resor uppfodrad, delvis pappersförlust och minimal tryckförlust i övre kanten. Blad 493 med smalare marginaler, insatt från annat exemplar. Erik Axel Karlfeldts exlibris och numreringen No 1 på främre pärmens insida.

Collijn Sveriges bibliografi 1600-talet, sp. 66.
Samtliga titelblad, kartor, porträtt och planscher är stuckna av Valentin Staffanson Trautman "kopparstickare i Norreförstadh Stockholm 1618". De mindre illustrationerna i texten är av Jacob Mores från Hamburg
Den. s.k. Gustav II Adolfs bibel, ett omtryck av Gustav Vasas bibel från 1540-1541 under redaktion av bl.a. Johannes Rudbeckius.

Se text

460685

2017-05-11