Kanna Johan Mauritz Corth
2017-05-08
459855
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
KAFFEKANNA, silver, Johan Mauritz Corth, Nyköping 1849, lockknopp i form av blomma, uppsvängd pip, på tre tassfötter, svärtat trähandtag, höjd ca 22 cm, vikt ca 591 g
Repor, slitage på handtag, fötter med smärre bucklor samt obetydlig prisning.