Bror Hjorth gips
2017-05-04
459513
| Klubbat belopp | 3 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BROR HJORTH (1894-1968), Flicka med fruktkorg, signerad Bror Hjorth samt signerad, daterad och numrerad under basen Bror Hjorth 1951, No 17. Patinerad gips, höjd 39 cm.
Modellerad 1949
LITTERATUR: Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, jämför katalogisering under år 1949, sidan 199
Hans-Olof Boström: Bror Hjorth, SAK 1994, jämför plansch sidan 105
Lagning vid hals, märken, mindre avslag