Handskrivna dokument 1700-tal karoliner
2017-05-03
459075
| Klubbat belopp | 3 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
KAROLINSKA KRIGARE, DOKUMENT (ca 18 st).
Handskrivna dokument rörande Otto Johan Wolffelt (Livland 1696 - Stockholm 1741), Henrik Julius Voltemat (Reval 1689- 1764) och Carl Littman Mannercrantz (1676-1748). Delvis egenhändigt skrivna karriärförteckningar, "räknebok", flera samtida avskrifter.
Bl.a. 1 handling egenhändigt undertecknad av Fredrik I (1676-1751), kung av Sverige 1720, daterad 1724. Ca 18 dokument.
Veck, småfläckar, några småskador, något nötta och solkade.