Serveringsbestick silver
2017-05-01
458742
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 000 SEK |
SERVERINGSBESTICK, 5 dlr., silver, 18/1900-tal, bland annat Magnus Aase (1876-1953), Bergen samt troligen Wilhelm Zethelius (1839-1849), Stockholm, 1842, "Engelsk snäck", fiskbesticken delvis i nysilver, längd ca 18-30 cm, vikt exkl. fiskbesticken ca 202 g
Smärre slitage