Thea Ekström skrapteknik
2017-04-26
457734
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
THEA EKSTRÖM (1920-1988): Figurscen, signerad och daterad Ekström 12 III 85, skrapteknik på pannå, ca 60x41 cm
Ur monografi av Ragnar von Holten:
"Vid mitten av 1980-talet övergår Thea Ekström gradvis till att teckna med olikfärgad tusch men utan akvarell. Det blir små emblematiska bilder i lite drömmande känsloläge. Hennes sista lackmålningar skildrar hennes sjukdom och dödsskräck och i en ytterligt stark vision återger hon sig själv krossad under stenar medan varelser från hennes cirkusliv besöker henne. Under perioden från debuten 1960 fram till sin död fann Thea Ekström sin roll som konstnär. Hennes konst som från början var uttryck för stark isolering blev alltmer kommunikativ. Hon ansåg att hennes bilder var angelägna även för andra."