CG Hallberg kaffekanna i silver
2017-04-18
456336
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
TEKANNA, silver, stämplad C G Hallberg, Stockholm 1924, empirestil, tunnformad, delvis godronnerad, dekor av bårder, välvt lock krönt av pinjekottsknopp i bladkrans, klubbformat handtag i svärtat trä, höjd ca 17 cm, vikt ca 565 g
Bruksslitage, smärre repor