Flintlåspistol av Daniel Ross Skottland
2017-09-24
455001
| Klubbat belopp | 8 400 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
FLINTLÅSPISTOL, Skottland, signerad Ross Edinburgh (Daniel R. 1815-39), avskruvbar pipa, med proof-stämpel och numrerad 4 liksom stommen, stomme i mässing med graverad dekor, boxlås med säkring, dold avtryckare, valnötskolv med inläggningar av silvertråd, längd 15 cm