Silver Gammal fransk modell
2017-04-01
451742
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SKEDAR, STRÖSOCKERSKED, SÅSSLEV, 4 dlr., "Gammal fransk", silver, Sverige, 1800-tal, av varierande tillverkare, bland annat Daniel Hedberg (1818-1849) samt Nils Öhstedt (1829-1881), längd ca 18-22 cm, vikt ca 212 g
Stötskador, såsslevens fäste med lagning