Hans jaeger: Fra Kristiania-Bohêmen 1885
2017-04-28
451352
| Klubbat belopp | 3 800 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
INDRAGEN OCH FÖRBJUDEN. (2). JAEGER, HANS. Fra Kristiania-bohêmen. Roman. I-II. Kristiania (Eget fprlag) 1885.
8:o. (2), (I)-XVII, (1 blank), (1)-308, (3), 4-335, (1 blank) s.
Senare (sent 1900-tal) rödbrunt skbd, rikt guldornerad rygg m. svarta titelfält, övre stänksnitt. Originalupplagan. Med flera. 2 vol.
Med flera omfattar: Bernick: Kristiania-bohêmen paa eventyr. Förste aften. En promenade paa Karl-Johan og dens fölger (Ou., Kristiania 1886, originalomslag med skadad rygg o,. fuktskador, några blad fuktskadade).
Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013).
Se text