Evald Nielsen kaffeservis silver
2017-03-24
449820
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
EVALD NIELSEN (1879-1958), kaffeservis, 3 dlr, silver och svärtat trä, märkt "Köpenhamn 1937, Evald Nielsen, bestående av kaffekanna med lock, höjd ca 21 cm, sockerskål med lock, ca 10,5 cm, gräddkanna, höjd ca 9 cm, totalvikt ca 982 g (496+321+165)
Bruksslitage, smärre bucklor och repor, sockerskålens ena trähänkel med lagning