Collier 18 k guld Eksjö tidigt 1900-tal
2017-03-24
449162
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
COLLIER, 18 k guld, filigranarbete, dekor med emalj och pärlor, ärtlänkar i 3 rader, Walfrid Efraim Flodin, Eksjö 1911, längd 44 cm, vikt ca 18,5 g
Emalj med slitage, omarbetad, mittdel troligen ej ursprunglig