Änglaskåp

Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp
Änglaskåp

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ÄNGLASKÅP, skänkskåp för hörn, Skåne, 1800-tal, skuren dekor och med bemålning (senare) i blått med avvikande lokalfärger, krön med skurna lejon och under krönets mitt en ängel, total höjd ca184, bredd 72 samt djup 33 cm, nycklar till båda skåpluckorna finns

Något lös i fogarna, partiella färgbortfall, bruks och åldersrelaterat slitage, renoverad och kompletterad.

448731

2017-03-18